Förskolansdag 19/5-16

Idag fyller förskolorna år och det firar vi med maskerad, lekar, musik och matlagning ute! Även Pippi kom på besök skuttanndes och tyckte minsann att kalaset var för henne då hon fyller år( varje dag) barnen blev väldigt glada! Dunder Karlsson och Blom hade knyckt Pippis väska med alla guldpengar... Till allas lycka hittade barnen den på gården bakom lekstugan, jippi!!! Dom gick att äta ;-)
Köksgruppen hjälper Helena med matlagningen :-)

  • Karin » Förskolansdag 19/5-16:  ”Vilken härlig och rolig dag ni har haft!!”

  • Elenore Bjelke » Småbarnens skogendag:  ”Vilken härlig tur med glada barn! ”

  • Angelica » Avslutning i skogen!:  ”stolta med sina diplom! Och tänk att Nyckelpigan varit där och gömt bullar, vilk..”

  • Angelica » Vernissage :  ”Jätte kul att man kan gå in här och kika, då vi tyvärr missade vernissagen. Allt..”

  • Angelica » Förskolans dag:  ”Så fina alla var! Ser ut som det var en riktigt rolig dag”

-